Provzdušnění trávníku srozumitelně

Jak provzdušnit trávník

orosený trávník

Jaro je za dveřmi – nebo už je v plném proudu, pokud patříte k těm šťastnějším, kteří zažívají vyšší teploty – a proto je na čase dostat trávník do kondice pro hlavní jarní vegetační období. Možná jste v uplynulém roce pečlivě dodržovali plán hnojení a krmení trávníku, ale co když se váš trávník neprobouzí k životu? Může to být proto, že se ke kořenům špatně dostávají živiny, vzduch a voda.

Vaše řešení?
Provzdušnění nebo odplevelení trávníku. Oba tyto postupy údržby trávníku mohou pomoci dostat důležité živiny ke kořenům trávníku a vrátit mu svěží, zelený vzhled, na kterém jste tvrdě pracovali.

Co je provzdušňování trávníku?

Krásný trávník v parku

Provzdušňování trávníku je proces odstraňování zátek z trávníku, který pomáhá uvolnit příliš zhutnělou půdu, aby se živiny dostaly ke kořenům. Pokud je půda v trávníku příliš zhutnělá, může dojít k zablokování přístupu vody, vzduchu a živin, které trávník potřebuje, na povrchu. Tyto zátky můžete odstranit několika různými způsoby, včetně ručního provzdušňovače (doporučuje se pouze pro malé trávníky), pomocí pronajatého provzdušňovače nebo zavoláním profesionála na údržbu trávníků.

Kdy bych měl trávník provzdušnit?

Provzdušnění trávníku

Trávník je nejlepší provzdušňovat v době vrcholu vegetačního období – buď brzy na jaře nebo na začátku podzimu v případě travin chladného období, nebo pozdě na jaře v případě travin teplého období. Provzdušnění by mělo být nutné pouze jednou ročně, pokud je váš trávník hodně zatěžován; zdravé trávníky jej obvykle potřebují pouze jednou za dva roky.

Jak provzdušnit trávník

Provzdušňovač

Chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků při provzdušňování, doporučujeme postupovat podle následujících kroků:

  • Zavlažte trávník: zmekčete půdu den před plánovaným provzušňováním nebo jej proveďte den po vydatném dešti.
  • Prohlédněte si trávník: ujistěte se, žemáte označené hlavice postřikovačů nebo případné mělké vedení inženýrských sítí
  • Projděte trávník provzdušňovačem
  • Ponechte na půdě zátky: provzdušňovač zanechá na půdě malé peletky, ty se rozpadnou a dodají půdě tolik potřebné živiny
  • Zalévání a krmení: po skončení práce travník znovu zalijte, kvalitním rozmetadlem přidejte do trávníku vámi preferované krmivo a v následujících dnech pokračujte v zalévání

Co je dethatching / odplevelování?

odplevelování

Stejně jako zhutnělá půda může i příliš mnoho travní plsti bránit živinám v přístupu ke kořenům trávníku. Spraš je vrstva trávy, stébel a kořenů, která se nachází nad povrchem půdy, ale pod samotnou trávou. Správné množství travní plsti pomáhá udržovat vlhkost v půdě a izoluje ji od teplotních výkyvů; příliš mnoho travní plsti však může bránit vodě, vzduchu a živinám v posílení trávníku. Odplevelování je proces odstraňování přebytečné ornice a uvolnění kořenů pro příjem zamýšlených živin.

Kdy bych měl trávník odplevelit?

Hrábě v hlíně

Odplevelování by mělo probíhat ve stejnou dobu jako provzdušňování – buď tedy brzy na jaře, nebo na začátku podzimu, nebo od konce jara do začátku léta. Jedná se o období vrcholného růstu a také o období, kdy je půda vlhká.

Jak odplevelit trávník

Trávník

Trávník můžete odplevelit buď pomocí specializovaných hrábí, tzv. odplevelovacích hrábí, pomocí vlečného odplevelovacího stroje, nebo si můžete pronajmout odplevelovací stroj nebo motorové hrábě. Menší trávníky by měly být zvládnutelné s ručními hráběmi, ale pro větší plochy budete chtít použít elektrické zařízení. Proces odplevelování obvykle vypadá následovně:

  • Posekejte trávník: před odplevelením posekejte trávník přibližně na polovinu jeho obvyklé výšky.
  • Použití odplevelovacích hrábí (pro menší trávníky): hroty odplevelovacích hrábí se zaboří do vrstvy travní plsti a vytáhnou ji nahoru, čímž ji oddělí od půdy a vrstvu uvolní.
  • Trávník shrabejte: Po rozrytí bude mít trávník na povrchu spoustu sypkého materiálu. Tento přebytečný materiál shrabte a odstraňte.
  • Hnojení a záplatování trávníku: při odplevelování se mohou objevit holá místa, která lze vyplnit travním semenem.
  • Zalévejte trávník: pravidelné zalévání pomůže trávníku rychleji se zotavit.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *